W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
Zamknij ×
← Poprzedni Następny →
Polecamy
Author Img Autor artykułu: Ireneusz Świderski 16 lis 2014

Tablet, Ultrabook, All in One, Fablet, Chromebook itd...jak się w tym połapać ?

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń również mobilnych. Większość z nich charakteryzują się interfejsem dotykowym. Czasem trudno się połapać co jest czym. O ile prawie każdy wie co to jest tablet, za sprawą, za pewne słynnego Apple iPad, to pojęcia takie jak fablet, chromebook, czy all in one nie zawsze są jasne i oczywiste. Postaram się je przybliżyć, aby ułatwić orientację wśród ogromnej gamy dostępnych komputerów.

Laptop- tu nie ma co się za dużo rozpisywać. Każdy wie że, jest to przenośny komputer osobisty, ze zintegrownymi podstawowymi urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak monitor, mysz (trackpad) i klawiatura. Dziś ten sprzęt praktycznie zastępuje komputery osobiste w obudowie desktop.

Chromebook- to laptop który został wyposażony w system operacyjny Google Chrome OS. Chromebook charakteryzuje się krótkim czasem uruchamiania i dobrymi parametrami technicznymi. Wszelkie potrzebne nam aplikacje są udostępniane w chmurze.

Notebook- ten komputer to praktycznie Laptop znacznie mniejszych rozmiarów, używany najczęściej przez serwisantów komputerowych ze względu na niewielkie rozmiary i spora wygodęw przenoszeniu z miejsca na miejsce.

Netbook- to mały komputer osobisty typu notebook przeznaczony głównie do przeglądania internetu, prowadzenia wideorozmów oraz prac biurowych w podróży. Pierwszym Netbookiem na rynku był komputer firmy Pasion z 1999 roku, jednak nigdy nie odniósł on sukcesu i po pewnym czasie jego produkcja została wstrzymana.

Ultrabook- to właściwie "druga odsłona" notebook'ów. Założenia są bardzo ambitne ponieważ urządzenia te ma charakteryzować:

  • niewielka waga maksymalnie do 2 kgniewielka

  • grubość urządzenia max 21 mm lub z przekręcanym ekranem do 23 mm

  • ultrabook ma pracować minimum 9 godzin bez ładowania akumulatorai

  • ma wychodzić ze stanu uśpienia w czasie do 6 sekund.


Palmtop- to komputer kieszonkowy, był o wiele mniejszy od notebooka, mieścił się w dłoni i przypominał dzisiejsze smartfony. Palmtopy nowszej generacji były obsługiwane, również za pomocą rysika. Dziś już nie są produkowane ponieważ zostały wyparte przez smartfony. Za pierwszy palmtop uważa się urządzenie Pasion Organizer

Smartfon- dziś to urządzenie chyba najbardziej popularne, prawie każdy z nas je posiada.
Są coraz szybsze, coraz bardziej zaawansowane technologicznie i właściwie dziś, możliwość połączeń telefonicznych wydaje się być dodatkiem do tych kieszonkowych urządzeń. Pierwszym na ryku smartfonem było urządzenie SIMON które firma IBM zaprezentowała na targach COMEX w 1992 roku. Urządzenie poza możliwością telefonowania jak ze zwykłego telefonu komórkowego, oferowało obsługę poczty elektronicznej, notatnika, kalkulatora, kalendarza i książki teleadresowej. Obsługiwało się je za pomocą specjalnego pióra świetlnego. Pierwsze smartfony określano również mianem palmfon.

Fablet- są to smartfony wyposażonych w ekran dotykowy o przekątnej ponad 5 cali. Fablet to urządzenie łączące cechy smartfona oraz małego tabletu. Jest większy niż smartfon, ale nie na tyle duży, by być uznawany za tablet lub minitablet. Rozmiary takich urządzeń rozpoczynają się od pięciu cali, ale są mniejsze niż siedem cali.

Tablet- to przenośny komputer którego cechą charakterystyczną jest dotykowy ekran o przekątnej minimum 7 cali i wirtualna klawiatura. Tablety poza współpracą z karta pamięci nie korzystają z zewnętrznych nośników danych. Obecnie tablety posiadają wbudowane karty do bezprzewodowej łączności WI-FI, GSM, 3G, LTE co daje możliwość zastąpienia telefonu.
Jednym z najpopularniejszych na rynku tabletem jest Apple iPad ale trzeba przyznać że, konkurencja nie śpi i poza Apple są też propozycje godne uwagi jak np. :Samsung Galaxy Tab S.
Jako ciekawostkę przypomnę że, w powieści z 1961 roku "Powrót z gwiazd" Stanisław Lem opisał tablet, choć wtedy nazywał go komputer Opton , cytuję: " Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu "

All in One czyli AIO- czyli wszystko w jednym. Jednostka centralna, dysk twardy, czytnik CD-ROM, czytnik dyskietek, głośnik, mikrofon i ekran są umieszczone w jednej obudowie. Najbardziej znanym zwolennikiem takiej koncepcji komputera był Steve Jobs. W 1997 roku firma Apple wprowadziła do sprzedaży komputer Powe Macintosh 5500. Ciekawostką jest to że, był to pierwszy czarny komputer wyprodukowany przez Apple. Dziś komputery AIO zastępują stacjonarne komputery z obudową desktop dlatego że nie potrzebują tyle miejsca co klasyczne PC-ty. W komputerach AIO jednostka centralna jest wbudowana w podstawę monitora jak w przypadku Inspiron 23 od Dell'a albo w monitor jak np. Lenovo AIO C460.

Po tym krótkim przedstawieniu co jest czym, na pewno będzie wam łatwiej wybrać sprzęt dla siebie.
Zobacz także

Samsung Galaxy A5 - Sztuka mądrego wyboru.

Prezent pod choinkę. Prezent dla Taty, Mamy, Córki i Syna ...coś dla każdego.

Apple Watch – najciekawsze aplikacje, wsród nich UBER.

Huawei P8 czyżby lepszy niż iPhone 6 Plus i Galaxy S6 ?

Power bank - niezbędny ? TAK !!! ZAWSZE !