W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.
Microsoft Surface Pro 3 najszybszy tablet na rynku z ekranem dotykowym i klawiaturą „Type Cover” może zastąpić notebooka.
Zamknij ×
← Poprzedni Następny →
Polecamy
Author Img Autor artykułu: Ireneusz Świderski 14 cze 2015

Microsoft Surface Pro 3 najszybszy tablet na rynku z ekranem dotykowym i klawiaturą „Type Cover”

Microsoft Surface Pro 3 najszybszy tablet na rynku z ekranem dotykowym i klawiaturą „Type Cover” może zastąpić notebooka.

Microsoft wprowadził na rynek już dwa modele tabletu Surface, niestety produkty nie cieszyły się zbytnią popularnością, firma jednak wyciągnęła wnioski z wcześniejszych niepowodzeń i wypuściła na rynek nowy 12-calowy Surface Pro 3, który jest cieńszy oraz znacznie lżejszy od poprzednich wersji i równocześnie posiada większy ekran. Wraz z osobną klawiaturą może zastąpić nawet notebooka.

Nowy komputer dotykowy wyposażony jest w 12-calowy ekran ClearType o proporcjach 3:2 (znacznie wygodniejsze od standardowych 16:9) oraz rozdzielczości 2160 x 1440 pikseli a więc większej niż Full HD ! Tablet wykorzystuje nowy digitizer N-Trig, ma zaledwie 9,1 mm grubości i waży tylko 800 g (dla porównania 11-calowy MacBook Air waży ponad kilogram). Wyposażony jest w pełnowymiarowy port USB 3.0, złącze Mini DisplayPort (możliwość podłączenia monitora) a także czytnik kart pamięci microSD. Producent podaje, iż Surface Pro 3 będzie pracował do 9 godzin (nie jest to zbyt wiele porównując np. Galaxy Note Pro 12.2, który wytrzymuje prawie dwa razy dłużej). Użytkownicy mają do wyboru kilka wersji tabletu, które różnią się procesorem (najsłabsza ma układ Core i3 a najmocniejsza Core i7) oraz ilością pamięci operacyjnej (RAM) jak i wewnętrznej. Ten dotykowy laptop jest dostępny z nośnikiem SSD o pojemności 64 GB lub 128 GB i 4 GB RAM a także z nośnikiem 256 GB lub 512 GB z pamięcią RAM aż 8 GB. Na urządzeniu zainstalowany jest system operacyjny Windows 8.1 w wersji Pro. Dzięki mocnym podzespołom (Haswell, SSD Samsunga, dużo wewnętrznej pamięci) Surface Pro 3 zaliczany jest obecnie do najszybszych tabletów dostępnych na rynku, bez większych problemów można na nim uruchamiać nawet najnowsze gry.

Jeśli chodzi o obudowę tabletu Surface Pro 3, została ona wykonana z bardzo wytrzymałego stopu magnezu. Urządzenie posiada także specjalnie wyprofilowane krawędzie w celu swobodnego użytkowania. Ten dotykowy komputer posiada także wbudowaną podstawkę o nazwie Kickstand, która pozwala przechylić ekran aż o 150. Nowością są specjalne magnetyczne zaczepy znajdujące się na dolnej krawędzi tabletu, które umożliwiają podłączenie klawiatury „Type Cover”, sprzedawanej osobno. W kwestii aparatu to zarówno przedni jak i tylny posiada rozdzielczość 5 MP (zdjęcia wyglądają więc dosyć przyzwoicie), natomiast wbudowane głośniki wystarczą w zupełności do oglądania filmu oraz słuchania muzyki maksymalna głośność w odległości 33 cm od komputera wynosi 85 db). Innowacją jest także fakt, iż tablet Microsoftu posiada dedykowany rysik pojemnościowy (Surface Pen), który nie tylko upraszcza obsługę dotykowego komputera ale także można nim robić odręczne notatki, dzięki pełnej integracji z programem OneNote (naciśnięcie przycisku na Surface Pen automatycznie otwiera OneNote, kolejne naciśnięcie zapisuje stworzoną notatkę, a gdy uruchomiony jest aparat, powstałe zdjęcie można poprzez podwójne dotknięcie przycisku otworzyć w programie OneNote).

Posiadacze Surface Pro 3 cenią go przede wszystkim za szybkość zarówno w kwestii funkcji dotykowych (tablet szybko i precyzyjnie wykonuje polecenia bez zawieszania się), jak i uruchamiania poszczególnych programów. Na uwagę zasługuje także duży wyświetlacz o niezwykle wysokiej rozdzielczości a także smukły wygląd i lekkość urządzenia. Wraz z osobno zakupioną klawiaturą tablet może spokojnie zastąpić laptopa. Istotną wadą Surface Pro 3 jest jego cena – za najprostszy z Core i3 trzeba zapłacić około 800 dolarów, natomiast model z Core i7 w zależności od ilości pamięci to wydatek rzędu 1550 lub 1950 dolarów. Warto zaznaczyć, iż cena nie obejmuje klawiatury „Type Cover”. Tablet nie jest również przystosowany do używania mobilnego Internetu (brak UMTS lub LTE jest dosyć zaskakujące dla użytkowników), będąc w podróży można więc połączyć się z Internetem jedynie w pobliżu hotspotów. Czas pracy baterii również nie jest zbyt zadawalający w porównaniu do konkurencyjnych tabletów.
Zobacz także

Samsung Galaxy A5 - Sztuka mądrego wyboru.

Prezent pod choinkę. Prezent dla Taty, Mamy, Córki i Syna ...coś dla każdego.

Apple Watch – najciekawsze aplikacje, wsród nich UBER.

Huawei P8 czyżby lepszy niż iPhone 6 Plus i Galaxy S6 ?

Power bank - niezbędny ? TAK !!! ZAWSZE !